Jak skutecznie prowadzić reklamę online? Procesowe podejście kluczem do sukcesu
Żyjemy w czasach, gdzie większość przedsiębiorców i firm otarło się już o reklamę na takich platformach, jak Google, Facebook, Instagram, czy TikTok. Często jednak spotykam się z opiniami typu: "To nie działa" lub "Tam nie ma moich klientów". Takie przekonania nie wynikają jednak w praktyce z braku klientów na danej platformie, ale ze złej strategii dotarcia do tego klienta. I tutaj z odpowiedzią przychodzi nam kreatywna koncepcja reklamowa oraz połączenie kanałów reklamowych w pełny proces.
Dlaczego reklama w internecie „nie działa”? Najczęstsze błędy firm
Wielu przedsiębiorców popełnia ten sam błąd: próbują pozyskać klienta z tzw. zimnego ruchu — bez przygotowania i bez przemyślanej ścieżki zakupowej. Efekt? Budżet się „przepala”, a firma zostaje bez realnych rezultatów.
Kluczem do skutecznych kampanii jest spójna strategia marketingowa, która uwzględnia nie tylko pojedyncze działania, ale cały proces komunikacji z klientem.
Procesowe podejście w marketingu – co to znaczy?
Procesowe podejście polega na planowaniu, realizacji i analizie działań marketingowych w sposób systematyczny i uporządkowany. Taka metodologia pozwala na:
- Lepsze zrozumienie grupy docelowej: Analiza zachowań i potrzeb klientów umożliwia precyzyjne dostosowanie przekazu reklamowego, co zwiększa jego efektywność.
- Optymalizację budżetu: Dzięki stałemu monitorowaniu wyników kampanii można szybko reagować na nieefektywne działania i alokować środki tam, gdzie przynoszą najlepsze rezultaty.
- Unikanie chaotycznych działań: Brak jasno określonej strategii prowadzi do nieuporządkowanych i nieskutecznych działań, co skutkuje marnotrawstwem budżetu reklamowego.
Skutki niezaplanowanych działań – analiza przy współpracy z Ekspertami Instytutu Efektywna Synergia
Pojedyncze, niezaplanowane działania reklamowe często prowadzą do:
- Przepalania budżetu: Jeśli kierujemy reklamę do wszystkich i z zimnego ruchu chcemy od razu zrobić klienta, to budżet zawsze będzie wykorzystany nieefektywnie.
- Braku mierzalnych efektów: Bez określonych celów i wskaźników sukcesu trudno ocenić skuteczność działań marketingowych.
- Negatywnego wizerunku firmy: Nieprzemyślane kampanie mogą zaszkodzić reputacji przedsiębiorstwa w oczach klientów i partnerów biznesowych.
Jak na co dzień wdrażamy procesy reklamowe w firmach przy współpracy z Instytutem Efektywna Synergia?
Jeśli chcesz, żeby Twoje kampanie działały skutecznie i nie przepalały budżetu, musimy myśleć procesowo – a to oznacza zrozumienie klientów i dostosowanie do nich komunikacji.
Nie ma jednej reklamy, która trafi do wszystkich. Nie możemy przykładowo mówić do inwestora budowlanego w taki sam sposób jak do klienta indywidualnego szukającego ekipy do remontu. Każdy segment klientów ma inne potrzeby, inne oczekiwania i inne miejsce w procesie decyzyjnym.
- Opracowanie strategii marketingowej: Określamy cele firmy, identyfikujemy grupy docelowe oraz wybieramy najlepsze kanały reklamowe. Dla jednej firmy świetnie sprawdzi się połączenie platform takich, jak TikTok i Instagram. Dla innej z kolei stały dopływ leadów może leżeć w wykorzystaniu wyszukiwarki Google i działań SEO. Nawet dla z pozoru podobnych firm, recepta na sukces po pełnej analizie może się różnić.
- Plan działania: Pełny harmonogram działań z uwzględnieniem budżetu i zasobów firmy. Jest to miejsce, gdzie mierzymy siły na zamiary. Miejsce, gdzie musimy określić czy np. dostarczenie firmie 30 leadów miesięcznie jest na ten moment realne do obsłużenia. Czy może czas oczekiwania na odpowiedź będzie zbyt długi, bo nie ma na ten moment wystarczających mocy przerobowych, a zespół dopiero się rozwija.
- Realizacja: Wdrożenie zaplanowanych działań, uruchomienie wszystkich planów w postaci aktywacji kampanii reklamowych. To etap, gdzie nasz potencjalny klient zaczyna widzieć wszystkie komunikaty reklamowe a firmę można w końcu znaleźć w internecie bez większego wysiłku.
- Monitorowanie: Regularna analiza wyników reklamowych, aby wprowadzać niezbędne korekty i optymalizacje. W tym kroku weryfikujemy, co sprawdza się najlepiej, na co użytkownicy reagują, a co trzeba wyłączyć bądź zmodyfikować.
Na koniec pamiętajmy, że procesy reklamowe to nie „wyklikane kampanie” – to sztuka doboru odpowiednich komunikatów, grafik i miejsc docelowych. To sztuka wejścia w buty odbiorcy i patrzenia z jego perspektywy na produkt czy usługę firmy. Wymaga to zarówno umiejętności technicznych, jak i wykorzystania technik psychologii sprzedaży i przekazów graficznych. A to wszystko łączy się w procesowe podejście do reklamy online w Google i Social Media.
______________________________
Klaudia Zaorska - marketing designer z 10-letnim doświadczeniem w branży. Na co dzień łączy kropki w marketingu internetowym branży usługowej i pomaga firmom wyjść z ukrycia. Specjalizuje się w układaniu procesów reklamowych i wdrażaniu reklam na takich platformach, jak Google, Facebook, Instagram, TikTok, czy LinkedIn. Doświadczenie zdobyte w międzynarodowych projektach, dzisiaj przenosi i adaptuje do polskich firm. Uważa, że kluczem do sukcesu każdej firmy jest znalezienie wyróżników i unikanie kopiowania działań konkurencji. Każda firma jest na swój sposób inna, więc każda też musi znaleźć swoją ścieżkę dotarcia do klienta. Kreatywność i odwracanie schematów to jej drugie imię.